Sıkça Sorulan Sorular

GİZLİLİK VE GÜVENLİK HAKKINDA

Sitenizden Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Sitemize kaydetmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin güvenilirliği bizler için çok önemlidir. Üyelik esnasında bizimle paylaştığınız cep telefonu ve mail adresleriniz, sadece vermiş olduğunuz siparişlerinizle ilgili bilgilerin, size hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için kullanılacaklardır. narmoon.com’dan alışveriş yaparken kullandığınız kişisel bilgiler (Teslimat ve  adres bilgileri, telefon numaraları, e-mail adresleri ) sizin haberiniz veya onayınız olmadan ya da hukuksal yükümlülük altında bulunulmadığı sürece başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmayacaktır.

Sitemizde kurulan SSL güvenlik alt yapısının yanı sıra 3D Secure sistemi uygulanır. Bu sistem internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir.

Sipariş İçeriğinin Gizliliği Nedir?
Yapılan tüm alışverişlerde ürünler, gizli paketler içerisinde gönderilir. Gizli paketler, kargo firmasına kapalı verilir ve paket üzerinde logo veya marka ibaresi bulunmaz. Böylece kargo firması ve yetkilileri dahil kimse paket içerisinde ne taşıdığını bilmez ve siparişiniz size aynı gizlilikte teslim edilir.

Adres Vermek İstemiyorum. Nasıl Alışveriş Yapabilirim?
Adres vermeden satın alabilirsiniz. Siparişinizi size en yakın kargodan teslim alabilirsiniz. Bize sadece şehir, mahalle ve irtibat telefonu detaylarınızı vermeniz yeterli olacaktır. Bütün siparişler gizli paketlerde gönderilir.
Kredi Kartı İle Ödeme Yaparsam Ekstremde narmoon.com Yazacak mı?

Hayır. narmoon.com ödeme altyapısı “iyzico easy payment” tarafından sağlamaktadır. Yaptığınız tüm alışverişlerde faturanızda “Narmoon,Zeynep Yıldız” ,ekstrenizde “iyzico easy payment” ibaresi yer alacaktır.

ÖDEME HAKKINDA

Ödeme Seçeneklerim Nelerdir?
Siparişlerinizin ödemelerini, tüm bankaların kredi kartları ve havale/EFT yöntemi ile yapabilirsiniz. Bonus, Maximum, CardFinans, AsyaCard ve Paraf’a ait kredi kartları ile taksitli olarak ödeme yapılabilmektedir.Ayrıca PTT kargo kapıda nakit ödeme sistemi ile ürün tesliminde ödeme yapabilirsiniz.(Kapıda ödemeli gönderilerde,ürün fiyatına ek olarak 10.00 TL eklenir.)
Fatura Gönderimi Nasıl Gerçekleşecektir ?
Siparişiniz, belirtmiş olduğunuz teslimat adresinize sevk irsaliyesi ile gönderilecektir. İrsaliyeli fatura görüntüsü ise mail adresinize iletilecektir. Faturalar, yaptığınız ödemeler ile birebir tutarda kesilip arşivlenmektedir. Fatura aslını almak isterseniz talebinizi lütfen info@narmoon.com adresine iletiniz. Faturanız PTT yoluyla en kısa sürede verdiğiniz adrese gönderilecektir.

ÜRÜNLER HAKKINDA

Sitenizde Bulunan Ürünler Orijinal mi?
Sitemizde satılan ürünlerin tamamı orijinal olup, üretici firmaların ambalajlarında ve irsaliye faturanız ile birlikte size ulaştırılmaktadır.
Aldığım Ürünlerin Fiyatlarına KDV Dahil midir?
narmoon.com sitesi üzerinden satılan her ürünün fiyatına KDV dahildir.

Ürün Stokta Var mı?
narmoon.com da satılan ürünler, siparişiniz üzerine tedarikçi firmadan sağlanmakta ve stok kontrolü tedarikçi firma ile eş güdümlü olarak gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar ürün listeleri sürekli güncel tutulsa da sipariş etmiş olduğunuz bazı ürünler tedarikçi firmaların stoklarında tükenmiş olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa tarafınıza derhal bilgilendirme yapılacaktır.
Ürün Hatalı Çıktı? Ne Yapmalıyım?

Ürünlerin hepsi orijinaldir ve hatalı olma olasılığı çok düşüktür. Hatalı çıkan bir ürün olursa, iletişim formunu doldurarak ya da 0555 317 04 54 nolu müşteri hizmetlerinden durumu bize bildirin. Ürünü orijinal paketi ile bize gönderin. Sorunlu ürün elimize ulaştığında gerekli kontroller yapıldıktan sonra  size yeni bir ürün gönderilecektir.

Satın Aldığım Ürünü Nasıl Değiştirebilirim?

Sitemizde değişim yapılmamaktadır. Sadece iade gerçekleştirebilirsiniz.

KARGO HAKKINDA

Kargo Ücreti Ne Kadar?
narmoon.com’da yaptığınız alışverişler için 7.00 TL kargo ücreti alınmaktadır. 50 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti tarafımızdan karşılanmaktadır. Kapıda nakit ödemeli alışverişlerde ürün fiyatına 10.00 TL eklenir.

Siparişim Ne Zaman Kargoya Verilir?
Saat 15:00’e kadar verilen siparişiniz onaylandıktan sonra,aynı gün adresinize gönderilir.15:00’ten sonra verilen siparişler, ertesi gün kargoya verilecektir.
Kargom Kaç Günde Elime Ulaşır?
Normal şartlar altında teslimatlar, kargoya verildikten sonra, 2-3 gün içinde yapılır.Kapıda ödemeli alışverişlerde 3-7 iş günü içinde teslimat gerçekleşir.
İade İşlemlerinde Kargo Masraflarını Ben mi Ödeyeceğim?

İade talebiyle narmoon.com’a gönderdiğiniz ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir. İade etmek istediğiniz ürünleri ve faturasını, faturanın arkasında bulunan iade formunu doldurduktan ve imzaladıktan sonra, Sürat Kargo ile ödeme yapmadan, alıcı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. İade adresimiz:

Kayışdağı mah. Uslu cad. Ceylan sok. No:35/3 Ataşehir-İSTANBUL

SİPARİŞ HAKKINDA

Sipariş Vermek İçin Üye Olmak Zorunda mıyım?
Üyelik zorunluluğu yoktur ; fakat siparişlerinizi daha kolay vermek, siparişinizi takip etmek veya  iade, iptal işlemlerini çok daha hızlı yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Siparişlerimi Nereden Görebilirim?
Siparişlerinizi, “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” bölümünden görebilirsiniz.

Siparişlerimi Nereden Takip Edebilirim?
Siparişlerinizi, “Hesabım” bölümünde bulunan “Siparişlerim” sekmesindeki ”Sipariş Durumu” ve “Kargo Durumu” alanından takip edebilirsiniz.
Siparişimin Elime Ulaşamadığı Durumlarda Ne Yapabilirim?

Sipariş esnasında kargo firması, belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim etmektedir. Adresinizde bulunamamanız durumunda, kargonuzu getiren görevli, paketinizi size en yakın şubeye götürerek bizi haberdar eder. Müşteri hizmetlerimiz ve ilgili kargo şubesi sizinle irtibata geçerek, kargonuzun teslim edilemediğine dair sizi bilgilendirir. Kargonuzun ilgili şubeden 3 gün boyunca alınmaması durumunda siparişiniz tarafımıza iade edilir. Kargonuzun durumunu “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” bölümündeki “Kargo durumu” alanından takip edebilirsiniz.

İADE VE İPTAL HAKKINDA

Sipariş İptali Nasıl Olur?

Siparişinizi iptal etmeden önce, sitemize üyelik girişi yapıp, ana sayfanızda yer alan “Hesabım/Sipariş İşlemlerim” bölümünden siparişinizin durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz “Sipariş Hazırlanıyor ” ya da “Kargoya Verildi” statüsünde değilse, İletişim Formu aracılığı ile, talebinizi iptal etme sebebiniz ile birlikte bize iletebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Departmanımız gereken iptal işlemini ve varsa para iadesini en kısa sürede gerçekleştirecektir.

İade Talebi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İade işlemi yapılmak istenen ürünün, orijinal ambalajı bozulmamış şekilde, faturası ile birlikte getirilmesi gerekmektedir. Faturası olmayan, ambalajı hasar görmüş veya ambalajı bulunmayan bir ürünün iadesi söz konusu değildir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın hijyenik ürün yönetmeliğine göre ayıplı ürün olmadığı sürece, hijyenik ürünlerin açıldıktan sonra iade veya değişim imkanı bulunmamaktadır.

İade Etme Süresi Kaç Gündür?
Tüketici Kanunu’ndaki, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren ilk on dört gündür. Ayıplı ürünlerde ise  iade süresi  30 gündür.
Para İadesi Nasıl Nereye ve Ne Zaman Yapılmaktadır?

İade kargonuz, bize ulaştıktan sonra size bir bilgilendirme e-postası gönderilir ve ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, 24 saat içerisinde bedel iade işlemi gerçekleştirilir. Bankanıza bağlı olarak, iade bedelini kredi kartınızda görmeniz, 10 gün sürebilmektedir. Bu süreç tamamen bankanız ile ilgili olup narmoon.com’un bankanıza müdahale etme hakkı bulunmamaktadır. Taksitli satışlarda geri ödemeler taksitlendirilerek yapılmaktadır.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

6502 sayılı ve 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların ürünü teslim aldıkları tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını sebep göstermeden kullanma ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır.

Alıcının, teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç  10 (on) gün içinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Ürün, iade edilirken, teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm de doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte iade edilmelidir.